Past Administrators of the College

Past Administrators

S/N NAME PERIOD
1 Prof. Timoye Michael Adeniran 1982 – 1983
2 Dr. Olusola Ajolore Oct. – Dec., 1983
3 Prof. Shuaib O. Abdulraheem May – June, 1984
4 Arch. Shuaib O. Abdulrahman (Sole) 1984 – June 1986
5 Arch. Abu Egbunu Sept. 1986 – Aug. 1989
6 Prof. Ibrahim Abdulsalam Dec. 1990 – Feb. 1992
7 Alh. Usman Jide Alabi 1991 – 1993
8 Chief Henry Ade Olaosebikan 1994 – 1997
9 Alh. A. M. Imam 1998 – 1999
10 Alh. Duro Suleiman 1999 – 2003
11 Alh. Sa’adu A. Koroagba Alanamu 2004 – 2006
12 Alh. Mahmud Alfanla 2006 – 2008
13 Rt. Hon. Taiye Opaleke 2008 – Feb. 2011
14 Hon. Wole Oke Oct. 2011 – May, 2015
15 Prof. Kenneth S. Adeyemi Jan. 2017 – 2020
16 Jan. 2021 – To Date
S/N NAME PERIOD
1 Dr. Peter Asun 1981 – 1984
2 Prof. S. A. Jimoh 1984 – 1992
3 Alh. M. A. Ahmed 1992 – 1996
4 Prof. J. A. Ariyo 1997 – 20006
5 Dr. Nathaniel O. Odediran 2002 – 2005
6 Dr. O. W. Arinde 2006 – 2009
7 Dr. A. T. Oyatoye 2009 – 2014
8 Dr. O. A. Olowonirejuaro 2014 – 2019
9 Dr. Saliu A. Wahab 2019 – To Date
S/N NAME PERIOD
1 Alh. Y. A. Abdul 1981 – 1984
2 Mr. N. T. Olabanji 1984 – 2002
3 Alh. S. O. Gegele 2002 – 2006
4 Mallam M. O. Ibrahim 2006 – 2009
5 Alh. Salihu Ahmed (Ag. Registrar) March – September 2009
6 Alh. Abdulganiyu Hanafi 2009 – 2016
7 Mr. S. K. Ategbese (Ag. Registrar) 2016 – April 2018
8 Mr. Suleiman Oba Isiaka April 2018 – To Date

Note: Click on the linked heading text to expand or collapse each detail section.